Kanał: Koszalin

Metryczka

  • Widownia: 57363
  • Produkcja: AlfaTV 2001
  • Zdjęcia: Andrzej Kotiuszko
  • Montaż: Grzegorz Lickiewicz
  • Realizacja: Ryszard Sielicki

Opis

Filmowa sylwetka jednej z najpopularniejszych postaci na Pomorzu. Ryszard Ulicki to człowiek orkiestra - autor tekstów do prawie ośmiuset piosenek (megahit "Kolorowe jarmarki"), pisarz, artysta rzeźbiarz, polityk, publicysta i animator kultury. Wyróżniony tytułem "Człowiek roku Pomorza Środkowego" (2001). Przez przyjaciół ceniony za erudycję i poczucie humoru.

Zasłynął jako twórca tekstów piosenek, takich jak "Kolorowe jarmarki" czy "Świat nie wierzy łzom" z repertuaru Janusza Laskowskiego.

Pochodził z Łodzi. Od 1969 roku był członkiem Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej (PZPR). Był absolwentem Wydziału Nauk Społecznych Wyższej Szkoły Nauk Społecznych przy Komitecie Centralnym PZPR. W latach 80. minionego stulecia kierował Wydziałem Propagandy i Agitacji Komitetu Wojewódzkiego PZPR w Koszalinie, m.in. w stanie wojennym tworzył komisję weryfikującą lokalnych dziennikarzy. W latach 1984-1990 był redaktorem naczelnym Radia Koszalin. Od 1991 do 2003 r. piastował mandat posła okręgu koszalińskiego I, II, III i IV kadencji z list Sojuszu Lewicy Demokratycznej. W 2003 r. został powołany na członka Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, którym był przez dwa lata. Pełnił funkcję zastępcy przewodniczącego Zarządu Stowarzyszenia Autorów ZAiKS, był członkiem Prezydium Zarządu Głównego Związku Literatów Polskich i  Polskiego Oddziału SEC (Stowarzyszenia Kultury Europejskiej) a w latach 2012-2016 pełnił funkcję Prezesa Związku Polskich Autorów i Kompozytorów..

Znany jako autor wielu tekstów piosenek, widowisk scenicznych i książek. W maju br. z okazji 750-lecia nadania Koszalinowi praw miejskich wystawiona została "Radosna kantata" ze słowami Ryszarda Ulickiego. Ryszard Ulicki zmarł 2 sierpnia 2016 roku w wieku 73 lat.


Skomentuj na Facebooku

Użytkownik ponosi pełną odpowiedzialność za treści komentarzy dodanych na stronie.

Redakcja portalu Polska Telewizja Internetowa nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczanych przez użytkowników.

Komentarze